Yıldıray Oğur’un büyük komplosu!

0
736
Balyoz Kumpası`nda Mehmet Baransu Yasemin Çongar, Ahmet Altan ve Yıldıray Oğur hakkında iddianame hazırlandı


Balyoz kumpasının üç ismi: Mehmet Baransu, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur…

Aras Aladağ

Siyasal İslamcıların iktidarı gasp etme sürecinde etkin rol alan ve Fethullahçıların ‘operasyon organı’ Taraf’ın ana kadrosunda bulunan Yıldıray Oğur’un ıskartaya çıkması epey ses çıkardı. Taraf gazetesi üzerine yazılmış en kapsamlı kitabı kaleme alan Aras Aladağ da tartışmalara katıldı. Sol Liberalizm ve Taraf adlı kitabın yazarı Aladağ, Twitter hesabından bir dizi notu paylaştı.

İşte Yıldıray Oğur’un komplo ve iftira üzerine kurulu ‘gazetecilik’ macerasından sadece tek bir kesiti anlatan o notlar:

  1. Yıldıray Oğur gazeteciliği üzerine birkaç şey de ben söyleyeyim. #1Mayıs yaklaşırken hatırlamış da oluruz Taraf‘taki Oğur gazeteciliğini.

2. 2012 yılında Taraf Gazetesi’nde Halil Berktay’ın üstün çabasıyla #1Mayıs1977 katliamının solcuların işi olduğu iddia edildi günlerce.

3. Berktay, devleti ve kontrgerillayı aklamak için epey uğraştı o günlerde.

4. Sonra topa Yıldıray Oğur da girdi. Şimdi Kanada’da yaşayan belgeselci İshak Işıtan’la telefon görüşmesi yapıp bununla ilgili bir yazı yazdı.

5. İshak Işıtan 77 katliamında Taksim sular idaresi üzerindeki silahlı kişilerin video kaydını alan kişidir aynı zamanda.

6. Yıldıray o kadar ileri gitti ki yazısında, yazının başlığını ironi yaparak “bana solcular adam öldürdü dedirtemezsiniz” şeklinde koydu.

7. Uzatmayalım, yazı yayınlanınca İshak Işıtan kendisine atfedilen sözlerin açıkça çarpıtıldığını gördü. Gazeteciliğinden utandı.

8. İshak Işıtan şaşkındır, anlam verememektedir. Ancak unuttuğu bir şey vardır. Karşısında Yıldıray Oğur gazeteciliği vardır.

9. Bu kontra yazı dizisinde Bülent Uluer’le de görüşüldü. O görüşme de çarpıtılarak ‘ilk kurşunu sıkan Maocular’ manşeti atıldı.

10. Ümit Kıvanç bunun üzerine, “bu manşeti atmak sadece gazeteciliğe ihanet değil, düpedüz kötü niyetliliktir” diyerek Taraf‘tan istifa etti.

CEVAP VER