Uğur Kurt’un ailesi: “O polis bir kişinin katili değil 3 kişinin katili”

0
545

Okmeydanı Cemevi’nde cenaze törenine katılmak için beklediği sırada polis tarafından vurulan Uğur Kurt’un ailesi, polis Sezgin Korkmaz’a verilen 12 bin 100 TL cezaya ilişkin İstanbul Barosu’nda basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Gülay Yedekçi, Barış Yarkadaş ve Hilmi Yarayıcı ve demokratik kitle örgütü temsileri katıldı. Aile avukatlarından Aslı Kazan, toplantının başlangıcında “Uğur’un eşi Narin de burada olmak isterdi ancak küçük Kemal (oğlu) büyüyor ve bu durum onu olumsuz etkilediği için bugün aramızda yoklar” dedi. Toplantıya Uğur Kurt’un peşi sıra kansere yakalanan annesi Güllünaz Kurt ve babası Kemal Kurt katıldı. Toplantıda olay anına ilişkin görüntüler izletildi.

Toplantıda ilk olarak aile avukatlarından Turgut Kazan konuştu. Kazan, mesleğini seven avukatlar olduklarını belirterek, “Biz görevimizi yargı yeri içinde yaparız, basın açıklaması yapmayız. Yargı yoksa, bu olay toplumun yaşama hakkı için tehdit oluşturuyorsa böyle açıklamalar yapmayı görev sayarız. Böyle bir tehlike ile karşı karşıyasınız, karşıyayız. Can güvenliğimiz güvencesizdir. Bu karar o yola giden yolu biraz daha açmıştır. Kamu görevlilerinin suç işlemelerine karşı tam bir cezasızlık uygulanıyor. Etkin soruşturma ve yargılama yapılmıyor” dedi.

MAHKEME HEYETİ GÖRÜNTÜLERİ İZLEMEDİ

Avukat Kazan, toplantı başlangıcında izletilen olay anına ilişkin görüntüleri sanık polis Sezgin Korkmaz’a para cezası veren mahkeme heyetinin izlemediğini söyledi. Kazan, “Tanıklar da eski heyet tarafından dinlendi. Son oturuma kadar sanığı da görmeden takdiri indirim bile uyguladı. Mütalaaya, müfettiş raporuna rağmen bu cezanın verilmesi kabul edilemez. Kamuoyunu uyarıyoruz. Bu sadece Kurt ailesinin uğradığı haksızlıkla sınırlı kalmıyor. Bu örnek hepimizin yaşama hakkını tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Türkiye, Meksika olacak, hiçbirimizi can güvenliği kalmayacak. Kurşunun kime isabet edeceği polisin umrunda bile olmayacak. Eşinizle dostunuzla gezerken, cenaze törenindeyken kurşun isabet edecek ve öleceksiniz” ifadelerini kullandı.

Ardından anne Güllünaz Kurt, “3 kişinin katili için 12 bin lira verildi. Bu bir kişinin katili değil 3 kişinin katili. Oğul, anne, babanın katili. Adliyeye terazi koymuşlar. Bunu polisler için mi koymuşlar? Her gün çocuğu ‘babam işten ne zaman gelecek’ diyor. Ben niye avutuyorum çocuğumu? O hakimin hiç mi vicdani yok? Ellerini vicdanına koysunlar” diye söz konusu para cezasına tepki gösterdi.(kaynak:Etha)

 

 

CEVAP VER