Suriyeli adam gözünü sattı!

0
626

BBC’den Alex Forsyth çok önemli bir habere imza attı. Organ taciri bir Lübnanlı ile konuştu. Genellikle böbrek buluyormuş ama bir keresinde gözünü satmak isteyen bir Suriyeli ile karşılaştığını anlatıyor. Alex Forsyth’nin o haberi:
***
Yaşamını kazanmak için ne yaptığını anlatırken Ebu Cafer’in gözlerinde bir gurur pırıltısı var. Bir barda güvenlik görevlisi olarak çalışıyormuş ama sonra organ ticareti yapan bir grupla tanışmış. İşi para karşılığında organlarını satacak kadar çaresiz insanları bulmak ve Suriye’den Lübnan’a gelen mülteciler çok sayıda fırsat yarattı…

“İnsanlardan faydalanıyorum” dese de çoğunun Suriye’deki evlerinde kolayca ölebileceğini ve organlarını satmanın şimdiye dek karşılaştıkları dehşetle karşılaştırıldığında hiçbir şey olmadığını söylüyor.

“İnsanlardan faydalanıyorum ve onlar da çıkar sağlıyor” diyor.

İşlerini yürüttüğü yer Beyrut’un güneyindeki kalabalık dış mahallelerden birinde bulunan bir kafe. Muşambayla kaplanmış harap bir bina.

Arkadaki eski mobilyalarla dolu odanın her köşesine konmuş kafeslerde muhabbet kuşları şarkı söylüyor.

Son üç yıldır bu odada 30 dolayında mültecinin organ satışını ayarladığını anlatıyor.

“Genelde böbrek istiyorlar ama diğer organları da bulabiliyorum. Bir keresinde göz istediler ve gözünü satmaya niyetli birini bulmuştum. Gözün bir resmini çektim ve Whatsapp’tan yolladım. Sonra da müşteriyi götürdüm” diye konuşuyor.

Haberin devamı için: TIKLAYIN

CEVAP VER