Referandum da bitti, faşizme devam: OHAL 3 ay daha uzatılacak

0
544

Referandum bitti. Şunu yapacağız, böyle demokrasi gelecek, tek başlılık,çift başlılık derken AKP iktidarı kaldığı yerden baskıcı yönetimine devam edeceğini hemen duyurdu.

Numan Kurtulmuş, Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplanan Bakanlar Kurulu sürerken dün akşam gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, toplantıda referandum sürecinin değerlendirildiğini ve olağanüstü halin yeniden uzatılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının TBMM’ye gönderildiğini söyledi.

OHAL 3 ay uzayacak

Kurtulmuş OHAL ile ilgili şöyle dedi:

“MGK, kendi uhdesinde olan olağanüstü halin uzatılmasıyla ilgili konuda Bakanlar Kurulumuza tavsiye kararında bulundu. Bakanlar Kurulu toplantımızda da MGK’nın tavsiye kararı ele alınarak, 19 Nisan 2017 Çarşamba günü saat 01.00’den itibaren olağanüstü halin 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin, TBMM’ye konunun arz edilmesiyle ilgili yazı kaleme alındı ve Bakanlar Kurulu kararı imzalandı. Böyle konu, TBMM’ye gelecektir. Ümit ederim ki TBMM’nin onayıyla olağanüstü hal, 3 ay daha uzatılacaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partiye üyeliği konusunun bugünkü Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Kurtulmuş, henüz YSK’ya itirazların olduğunu ve bu itirazların tamamlanmasının bir süre alacağını anımsattı.

“Resmi Gazete’te bu değişiklik yayınlandığı andan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın partisiyle olan ilişkisini yeniden tesis etmek, tamamıyla kendi takdirindedir. Cumhurbaşkanımız isterse, karar yayınlandığı andan itibaren AK Parti’nin üyesi olabilir.”

İdam sorusu

İdama ilişkin soruya Kurtulmuş şu yanıtı verdi:

“Milletimiz bu süreçte ne şekilde karar verirse, eğer parlamentoda bir yasa gerektiren konu olursa, bu yasa gerektiren konular milletin vekillerin vasıtasıyla yerine getirilir ama yeniden bir anayasa değişikliği gerektiren bir konu olursa, bununla ilgili olarak Mecliste yeterli çoğunluk bulunursa, Meclis bu işi halleder, bulunmazsa yine millete müracaat edilebilir.”

OHAL üçüncü kez uzatıldı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 21 Temmuz’da 461 vekilin katıldığı oylamada 346 evet, 115 hayır oyu çıkarak OHAL kararı kabul edilmişti.

19 Ekim’de sona eren 3 aylık OHAL kararı yenilenerek üç ay daha uzatıldı.

19 Ocak’ta sona eren OHAL, ikinci kez uzatıldı.

19 Nisan’da süren OHAL, son kararla üçünzü kez uzatılmış oldu.

Anayasada OHAL

Olağanüstü Hal yönetimini Anayasanın III. Bölümü düzenliyor. Bu bölümdeki Madde 119 “Tabiî afet ve ağır ekonomik bunalım” durumunda uygulanıyor.

120. Madde “yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması” durumunda ilan edilen olağanüstü hali düzenliyor.

* Olağanüstü Hal Kanunu’na buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER