Planlar içinde bir plan vardır, ABD’den gelen bir emir vardır!

3
588

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı, Zarrab ile ilişkisinden dolayı ABD’de yakalanıyor.

Zarrab ile yaptıkları telefon görüşmeleri FBI tarafından servis ediliyor. ABD Dışişleri bakanı, Türkiye’ye geliyor. Fırat Kalkanı bitiriliyor.

Niye girdik? Niye çıktık? Yüzlerce yoksul ana kuzusu hangi hesapların, hangi pazarlıkların kurbanı oldu? AKP’ye meyleden arkadaşlar; huzurlu musunuz?

ABD Federal Soruşturma Bürosu ‘FBI’ın John F.Kennedy (JFK) Havaalanında tutukladığı Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’yı 4 gün New York’ta izlediği ortaya çıktı.

ABC Gazetesi Washington Temsilcisi Yılmaz Polat’ın bildirdiğine göre, Türkiye’den ABD’ye uçacak yolcuların listesi güvenlik gerekçesiyle günler öncesi Washington’a bildiriliyor.

Yani, ABD Güvenlik makamları (FBI) Halkbank Genel Müdür Yardımcısı’nın ABD’ye geleceğini günler öncesi biliyordu. (Daha önce alınmış vizesi vardı ya da Ankara’daki ABD Büyükelçiliğinden -belkide 10 yıl süreli- vize verildi.)

Öte yandan, Mehmet Hakan Atilla’nın New York’a geliş nedeni de çok açık değil. Sadece bir toplantı için geldiği söyleniyor. Atilla’nin 23- 27 Mart arasında New York’ta ne yaptığı açık değil.

FBI, Atilla’yı New York’ta da izlemek ihtiyacı hissetmiş olabilir. O nedenle hemen tutuklamamış olabilir.

Halkbank’ın İran’ın kendisine uygulanan ambargoyu delmek için Reza Zarrab-Babek Zencani ikilisi üzerinden kurduğu şebekede Halkbank’ın üstlendiği rol, Zarrab hakkında Bharara’nın hazırladığı iddianamede açıkça yer alıyor.

Ülkeyi kara para ile yönetme kurnazlığı yapan AKP iktidarı, ortada dönen baş döndürücü kara paradan pay kapmak için Zarrab’a at sineği gibi yapıştı. İran’ın açıklamasına göre, ödenen ‘komisyonlar’ dışında 5 milyar dolar para kayıp!

O paranın bir kısmı, AKP’nin daha sonra bozuştuğu ortakları tarafından 17-25 Aralık’ta AKP’lilerin evlerinde ayakkabı ve çikolata kutuları içinde bulunmuştu. Şimdi Tayyip Erdoğan’ın Zarrab’a neden sahip çıktığı ve Savcı Bharara’nın neden FETÖ’cü ilan edildiği anlaşılıyor mu?

TRUMP AŞKI BAHARINDA SOLDU
ABD’de Donald Trump başkan seçildiğinde AKP’lilerin ABD’li Cumhuriyetçilerden daha fazla sevinmesinin bir nedeni de, Trump gibi karanlık bir tüccarın Zarrab hakkındaki iddiaları sümen altı etmesi ve Tayyip Erdoğan’la iyi geçineceğinin umut edilmesiydi.

Ancak beklentiler hiç de öyle gerçekleşmedi. Trump yönetimi, aralarında İstanbul’un da olduğu şehirlere uçuş kısıtlaması getiren tasarıyı çıkardı. Suriye’de YPG’yi desteklemeye devam edeceğini açıkladı. Üstelik bir türlü Tayyip Erdoğan’a çok istediği randevuyu vermedi.

Anlaşılan o ki, Tayyip ve AKP’lilerin Trump aşkı henüz baharında soldu. Tıpkı Arap Baharı ile tüm Ortadoğuda Müslüman Kardeşler iktidarının egemen olacağı hayalinin de çabuk solduğu gibi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un bugün Türkiye’ye yapacağı ziyaret öncesinde iki kritik gelişme yaşandı. Biri Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın tutuklanması, diğeri ise dün MGK toplantısının ardından Fırat Kalkanı Harekatı’nın sona erdiğinin açıklanması.

AKP seçmeni ise Tayyip Erdoğan’ın ABD ve Batı’ya meydan okuduğunu düşünüyor. Suriye’ye giren askerlerin neden orada öldüğüne ve sonuçta Türkiye’nin eline ne geçtiğini açıklama gereği bile duymuyor üstelik iktidar. Onca genç beden toprağa düşerken, IŞİD ele geçirdiği askerleri diri diri yakarken ‘Reis dünyaya meydan okuyor’ diyen AKP seçmenleri ise, bu oynanan oyunun figüranı olmayı sürdürüp sürdürmeyeceğine 16 Nisan’da bir kez daha karar verecek.

Eğer amaçları bu ülkeye ve bu ülkenin insanına bile isteye kötülük yapmak değilse -kimi fanatiklerin açıklamaları bu iddiayı doğrulayacak türden- Trump’ın açacağı telefon için kulağı telefonda olan Erdoğan’ın ‘dünya lideri’ tafraları ile kişisel iktidarını perçinlemesi için tabuta bir çivi de kendileri çakmayacaktır. Üstelik o Erdoğan’ın Irak’ı işgal eden ABD askerlerinin ülkelerine sağ salim dönmesi için dua edecek kadar ‘vicdan siyaseti'(!) yaptığını da hatırlamakla yükümlüler. (Atakan Sönmez)

3 YORUMLAR

CEVAP VER