Pişmanlık gözyaşlarımız…

0
721

Bu CHP ile olmaz. Peki bu AKP ile olur mu? E olmaz. Bu MHP ile? Onunla hiç olmaz. Ya diğer partilerden biriyle? I-ıhh, olmaz. Yani aslında “Burjuva düzeni ve burjuva partileri çöktü o yüzden en suçlu olanlar son bir gayretle diktaya yöneldi, belki kurtarırız umudu her partiyi aynı yapıyor” diyememenin adı, “onunla olmaz, bununla hiç olmaz” yakınmasına dönüşüyor.

Bilindiği gibi burjuva siyasetinin ana belirleyeni emperyalizm. CB’nin, “Biz NATO üyesiyiz, terör NATO üyesi değil, gelin bizi ortak alın” demesine rağmen ABD ve hatta Rusya PYD ile ittifak yapıyor. Bu da gösteriyor ki Suriye üzerinden yürüyen yeni dünyanın şekillendirilmesinde Türkiye’ye aktif rol yok. Tam tersine dış dünyada itibar kaybeden, halkı bölünmüş, iç savaşa açık ve gerektiğinde müdahale edilecek bir ülke olması isteniyor. Görünen bu.

İşte asıl planları devreye girdiğinde bir kişiyi ikna etmenin çocuk oyuncağı olduğunu bildikleri için de her tarafı dökülen referandumun tam istedikleri gibi şekillendiğini görüp kıs kıs gülüyorlar. Durum ülke için aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık lakin bu o kan emici emperyalizm için bulunmaz Hint kumaşı. Ülkeyi bu hale getirenin siyasi iktidar olduğunu hâlâ görmeyip, hayal dünyasında fetih yapan toplumsal kesim uyandığında iş işten geçmiş olacak.

ÇÜRÜME…

Tam bir çözümsüzlük hali, çürümüş siyaset, yok edilen adalet ve dedim oldu ülkesi.

Tamam da emekçi sınıfların durumu farklı mı? Bir alternatif olabiliyor muyuz? Bu uygun ortam devrimci bir duruma çevrilebilir mi? Hayır tabii ki, hatta imkansız. Henüz daha 1 Mayıs konusunda bile anlaşamayıp “soğuk savaş” solculuğunu sürdürüyoruz.

Bu gidişatta radikal bir değişim yaşanmadığı takdirde, çok değil üç beş yıl sonra ya sürgünde ya esarette birbirimize sarılırız üstelik arkamızda sevdiklerimizin cenazelerini bırakmanın acısı ve pişmanlık gözyaşlarıyla…

CEVAP VER