Kürk mantolu medya!

0
339

Kürk Mantolu Madonna’daki Madonna’yı Amerikan pop şarkıcısı zanneden sunucu hâlâ program sunuyor, Ahmet Şık hapis yatıyor. Bu ülkenin medyası böyle bir şey işte…

  • HİCRAN AYGÜN

Yer, TV8… Mekan, Aramızda Kalmasın programının stüdyosu, yıl, 2016 Ekim, içerik, güncel magazin, programın sunucusu Jess Molho, “yorumcuları” hangi zaman diliminde TV’ci olduğu bilinmeyen Funda Özkalyoncuoğlu ve Sena Keçeli… Program normal akışında gidiyor ve Jess Molho büyük ekranın önüne geçerek bir gün önce magazin aleminde yaşanan gelişmeleri yorumcularla birlikte aktarıyor. Sıra bir kitabın sinema filmine uyarlanma haberine geliyor.

İYİ Kİ MARADONA SANMADI!

Kitap, Sabahattin Ali’nin ölümsüz eseri Kürk Mantolu Madonna… Yıllardır “en çok satanlar” rafından aşağı inmeyen, edebiyat dünyasının “hâlâ okunmamış olsa bile” en bilinen kitaplarından… Jess Molho, yorumculara filmin sinema uyarlamasında Maria Puder karakterinin Beren Saat tarafından canlandırılacağını söylüyor. İşte ne oluyorsa o sırada oluyor. O zamana kadar “susmak” kelimesiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan magazin yorumcusu Funda Kalyoncuoğlu alıyor sazı eline. İlk cümlesi “Kitaplar filme uyarlanınca ben sevmiyorum” oluyor. Belki, kısmen, kişiye göre değişir vs. gibi anlaşılabilir bir düşünce…

SUÇ VE CEZA’YI HIZLI OKUMUŞ

Ve fakat asıl bomba ondan sonra patlıyor. Kalyoncuoğlu devam ediyor: “Ama burada Madonna’nın (ABD’li dünyaca ünlü şarkıcı) hayatı da enteresan olabilir bizim için. Yani aşkları, ilişkileri filan” diyor. O sırada Jess Molho buz kesiyor ve nasıl toparlayacağını şaşırmışken “Yalnız bu kitap 1943 yılında Sabahattin Ali…” diye cümlesini tamamlamadan Sena Keçeli denen zat, “Neeee Madonna 1943’te var mıymış” diyerek olaya tüy dikiyor. Jess Molho’nun gözleri daha da bir açılıyor, artık durumu toparlamak imkansız, düzeltmeye çalıştığı her cümle boş… Ama “sorumlu” programcılık gereği son bir hamleyle durumu toparlamaya çalışıyor. “Bizi öldüren tek şey cehalet” veczini sıklıkla tekrarlayan Kalyoncuoğlu konuştukça konuşuyor: “Aaaaa tabii ki okudum, ama 40 yıl falan oldu. Aklımda tutamadım. Zaten ben Suç ve Ceza’yı hızlı okuma tekniğiyle okudum. Kürk Mantolu Madonna kitabının da altını çizecek bir şey bulamadım” diyerek 2016 yılının unutulmazları arasına giriyor.

DENİZ AKKAYA’DAN TOKAT

Özrü tabii ki kabahatinden beter… Kalyonculoğlu bir özür açıklaması yaptı ama kimse bir şey anlamadı. “Ben tarihçi, edebiyatçı değilim. Magazin programlarında yorum yaparım. Özür dilerim tabii ama kendimden, Sabahattin Ali’nin ailesinden. Cahilliğimin geri dönüşünden de mutluyum. Beni kimse savunmadı, kırıldım. Meğer Sebahattin Ali’yi ne kadar çok tanıyan, seven varmış onu gördüm.” Kalyoncuoğlu, eleştirilerin hedefi oldu olmasına ama yine en ağır eleştiri daha önce aynı masayı paylaştığı yine bir magazin figürü olan eski manken Deniz Akkaya’dan geldi: “65 sene bekle bekle, şöhreti cehaletle yakala. Bırakacaksın kendi haline gömecek kendini ekranın dibine…”

SURVIVOR’A YORUMCU

Tabii TV8 yönetimi yani Acun Ilıcalı bu sırada boş durmadı. Funda Kalyoncuoğlu’nu hemen programdan aldı. Ama burası balık hafızalı insanların yaşadığı Türkiye’ydi. Bir süre konuşulur, sonra unutulur mantığı devreye girdi ve bu skandalın üzerinden henüz 5 ay geçmiş olmasına rağmen Acun, bu “önemli ve yeri doldurulamaz” magazin yorumcusunu tekrar işe aldı. Bu kez yarışma programı Survivor’ın “yorumcusu” olarak… Orada neler konuştu duymadık. Ekrandaki görüntü ve sese tahammül edemeyeceğimiz 100 Türk büyüğünde geçen yılın Top 10 listesine gafıyla üst sıralardan giren zatı zaplayıp geçtik.

Survivor Funda!

CEVAP VER