Kayyum atanan belediyelerin kadrolarına AKP’liler yerleştiriliyor

0
531

Kanun Hükmünde Kararname ile belediyelere kayyum atanmasının ardından yüzlerce memur, işçi ve sözleşmeli çalışanın işine son verildi. Doğu ve Güneydoğu’da HDP’li belediyelere kayyumla atanan belediye başkanlarının yanı sıra yönetici ve üye olanlar, belediye kadroları da AKP’lileştirildi.

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Batman’da merkez ve ilçe belediyelerinde AKP’li yönetici ve üyelerinin işe alınmalarını meclis gündemine taşıdı. Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile atanan kayyum sonrası işinden edilen işçi ve memurların yerlerine Batman AKP teşkilatında yönetici ve üye olanların, belediye kadrolarına yerleştirildiğini belirten Acar, bölgede kaç kişiye belediyelerde iş verildiğini sordu.

TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde KHK’ler ile kaç kişinin işten atıldığının da açıklanmasını isteyen Acar, Başbakan Binali Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

“11 Eylül 2016 tarihinden 27 Nisan 2017 tarihine değin Batman Merkez belediyesine kaç yeni personel alınmıştır? Bu personellerin kıdem ve pozisyonları nedir? Bu personellerin kaçı AK Parti üyesi veya yöneticisidir? İşe alınan bu personeller hangi kriterlere dayanarak istihdam edilmiştir?

11 Eylül 2016 tarihinden 27 Nisan 2017 tarihine değin Batman Merkez belediyesinde kaç avukat işe alınmıştır? Bu avukatlardan kaçı AK Parti üyesi veya yöneticisidir? İşe alınan bu avukatlar hangi kriterlere dayanarak istihdam edilmiştir?

11 Eylül 2016 ve 27 Nisan 2017 tarihleri arasında Batman merkez belediyesinde istihdam edilen avukatların AK Parti’nin siyasi saiklerine göre muhalif kesimlere dava açtıkları iddia edilmektedir. Belirtilen tarihler arasında Batman merkez belediyesinde istihdam edilen avukatlar kaç kişiye karşı hangi gerekçeler ile tazminat davaları açmışlardır?”

 

 

CEVAP VER