Brezilya’da grev yangını ülkeyi sardı! -VİDEO-

0
615

Brezilyalı emekçiler genel greve çıktı ve ülkede hayat durdu. Polisin saldırdığı işçiler barikatlar kuruyor.

Aralarında toplu taşıma memurları, öğretmenler ve bankacıların da bulunduğu protestocular parlamentoya sunulan emeklilik reformuna karşı çıkıyor. Büyük şehirlerin tamamına yayılan grev çok etkili oluyor.

Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, emeklilik sisteminde yapılan değişiklikleri “ülkedeki resesyonu geride bırakmak için duyulan bir ihtiyaç” olarak tanımlıyor. Emeklilik yaşını kadınlar için 62 erkekler için 65’e çeken yeni düzenleme önümüzdeki hafta parlamentoda oylamaya sunulacak.

Öğretmenler, toplu taşıma işçileri ve postane memurları sendikaları ile örgütlerinin çağrısıyla organize edilen grev, ülkenin büyük şehirlerinde hayatı adeta durma noktasına getirdi.

Sao Paulo ve Rio de Janeiro kentlerindeki ana yolları trafiğe kapatarak hükümeti protesto eden protestoculara, polisler göz yaşartıcı gaz ve ses bombaları ile müdahale etti. Rio de Janeiro’da sabah saatlerinde Novo Rio Otobüs Terminali önünde toplanan göstericiler ile polis arasında çatışma çıktı.

Çevik kuvvet ekiplerinin müdahalesiyle dağılan göstericiler, polis araçlarına da hasar verdi.

Ülkedeki bir çok eyalette toplu taşıma seferleri yapılamazken, devlet okullarında eğitime ara verildi. Banka çalışanları sendikaları da çok sayıda banka şubesinde hizmet verilmediğini duyurdu.

CEVAP VER