‘Avusturyalı Türkler’in vatandaşlıktan kurtulma telaşı!

0
632


Avusturya’daki ‘çifte vatandaşlar’ için ‘hareketli’ günler başladı. Gazete İnsan adlı blogda yayımlanan İnanç Kaya imzalı yazı, bu ‘hareketli günler’in sebebini gayet iyi izah ediyor. Kronen Zeitung adlı gazetenin haberi üzerine kaleme alınan yazıda, çifte vatandaşların nasıl TC vatandaşlığından kurtulma telaşına düştükleri tasvir ediliyor. Yazıyı aynen yayınlıyoruz:

***

AUSTRO-TÜRKEN, Avusturya’da yaşayan Türkiye’den gelmiş bütün göçmenlerin ortak adı. Bugün en büyük gazetesi Kronen Zeitung‘un başlığı, ‘Austro-Türken’ler ile ilgili. Çünkü referandumda yüzde 73’ü “Evet” demiş.

Şaşkınlar ve halk bu gazetenin facebook sayfasında da soruyor: Doğduğunuz ülkenin politikası ve kaderi ile bu kadar ilgilenmeniz, bu kadar vatansever olmanız gözlerimizi yaşartıyor. Aynı takdiri doyduğunuz, vatandaşlığını alırken ‘Avusturya’nın çıkarlarını da koruyacağınıza yemin ettiğiniz ülke için neden yapmıyorsunuz?

Çocuk parası, işsizlik parası, sosyal kasadan yardım, ücretsiz anaokulu, ücretsiz eğitim kira yardımı, 6 ayda bir çift maaş, ucuza araba, ucuza benzin, et, tavuk, salam, sosisiniz vs vs . bizden. Yıllarca bu ülkenin ekmeğini yediniz, yardım kasasından yararlandınız. Bizim ülkemize ve Avrupa’ya “Nazi” derken, bir bürokratınız hakaret ederken , neden, ekmeğini yediğiniz ülkeyi savunup, bize destek olup, kınamadınız da üstüne üstük , ödül verir gibi yüzde 73 ile olayı taçlandırdınız?

Cevabı aslında çok basit :

1) Oy kullanılan yerlere “Evet” çiler otobüs kaldırıp, bütün oyları garantiye aldılar. Çok iyi organize oldular.
2) Austro-Türken’lerin büyük çoğunluğu Karadeniz, İç Anadolu ve Doğunun iç bolgeleri kökenli.

Şimdi Avusturya sert yaptırımlar peşinde. Kendisine yapılan haksızlık ve nankörlüğün hesabını nasıl soracağını düşünüyor…

15 yılı aşkındır Avusturya’da çifte vatandaşlık yasak. Türk vatandaşlığından çıkıp Avusturya vatandaşlığına geçenler, nasıl olsa bunlar duymaz, anlamaz diyerek tekrar gizliden Türk vatandaşlıklarını aldılar. Bu referandum ile bu olay açığa çıkıp, Avusturya Hükümeti uyanınca, bu şekilde kendilerini kandıran herkesin peşine düştü.

Avusturya Hükümeti, Listeyi seçmen listesinden ve askerlik formlarından ele geçirmiş. Şimdi hepsinin Avusturya vatandaşlığını geri alıp, ekstra bütün yardımlarını kesiyorlar. Austro-Türken’ler de Viyana Türk Konsolosluğu önünde çok çok uzun kuyruklar oluşturarak Türk vatandaşlığını geri iade için uğraşıyorlar.

Hani “goduk mu he goduk mu” diyen embesiler vardı ya, işte onlara cevabım: Godunuz evet, birbirinize iyi godunuz!

Kaynak: Kronen Zeitung
İşte ‘evetçi’ Austro-Turken kütlesi:

CEVAP VER