Alkol aldıktan sonra mide bulantısı ve baş ağrısı nasıl geçer?

0
616

İçkiyi faza kaçırdınız ve hem baş ağrısı hem de mide bulantısı sorunu yaşıyorsunuz? ‘Gülün dikeni’ deyip geçmeyin, bu uyarıları dikkate alın.

Alkol aldıktan sonraki gün kendini gösteren yan etkiler alkol kullanan hemen herkesin şikayetidir. Baş ağrısı, yorgunluk, mide bulantısı, halsizlik, ufak çapta bir depresyon, susuzluk…

Eğer siz de içki içtiğiniz gecenin ertesi gününde bu etkileri yaşıyorsanız aşağıdaki uyarıları dikkate almalısınız!

Birinci seviyede durabilin

Bu içki sonrası değil, içki esnasında alınacak bir önlem. Yurt dışında yapılan bir araştırma sarhoşluğun 5 tane seviyesi olduğunu göstermiş. Birinci seviyede kendimizi oldukça iyi ve rahatlamış hissedermişiz. Birinci seviyenin ölçüleri de 100 ml kanda 50 mg alkole denk geliyormuş; yani ortalama 60 kilo olan bir kadının 3 kadeh şarap veya 3 bardak votka içmesine eşitmiş. Birinci seviyeden sonra içilen 3 bardak daha içki, ikinci seviyeye geçmemize neden oluyor. İkinci seviyenin belirtileri ise konuşmada bozulmalar ve karar mekanizmanın hakimiyetimizden çıkması… Üç kadeh daha içilen içki, üçüncü seviyeye, yani sersemlememize; ek olarak alınan 300 gr alkol ise dördüncü seviyeye, yani vücudumuzun alkolle başa çıkamamasına neden oluyormuş. Beşinci seviyeyi düşünün artık… Dolayısıyla bu seviyelerin bilincinde olup, her zaman birinci seviyede kalarak içkinin de tadını çıkarmayı aklınızdan çıkarmayın!

Kan şekerinizi yükseltin

Ertesi gün yaşanan halsizlik ve yorgunluğun en büyük sebebi kan şekerimizin düşmüş olmasıdır. Dolayısıyla yapmamız gereken de vücudumuzun ihtiyacı olan sıkı bir beslenmeyi B ve C vitaminleriyle sağlamak. Yani C vitaminini portakal, mandalina, greyfurt, limon, yeşil sivri biber, çilek, roka, maydanoz, domates gibi besinlerden alarak kan şekerinizi yükseltin. B vitaminini ise bulgur, yulaf, çavdar, kepek ekmeği, dereotu ve beyaz peynir gibi yiyeceklerden alabilirsiniz. Unutmayın; B vitamini aynı zamanda alkolün vücudumuzda yarattığı tüm etkileri yok etme gücüne sahip!

Kaybolan sıvıyı geri alın

Bir gece önce içtiğiniz her 4 alkollü içkinin vücudunuzda 1 litre sıvı kaybına neden olduğunu biliyor muydunuz? Bu su kaybı mutlaka ciddiye alınmalı; çünkü baş ağrısının da, yorgunluğun da altında yatan sebeplerden en büyüğü budur.Vücudunuzdaki bu açığı kapamak için yapmamız gereken malum; bol sıvı tüketmek. Özellikle de meyve suyu… Çünkü taze sıkılmış bir meyve suyu, hem vücudun kaybettiği suyu kazanmasını, hem de karaciğerin kendini yenilemesi için gerekli antioksidanları almasını sağlar. Ayrıca kan şekerinizi yükseltip enerji kazanmanıza da yardımcı olur.

Ortalama bir insanın günlük tüketmesi gerektiği su miktarı 2 litre olurken alkol tüketileceği gün bu 3 litreye çıkarılmalıdır. Böbreklerden atılan su ile birlikte vücudunuzun kaybettiği mineralleri tekrar kazanmak için suya alternatif olarak maden suyu içmenizin daha çok faydası olacaktır. Çünkü maden suyunda bol miktarda mineral bulunmaktadır.

Kahve içmek faydalı mı?

Alkol sonrası baş ağrısını kahvenin geçirdiği bilgisi tamamen yanlıştır. Çoğu kişi alkol sonrası baş ağrısını geçirmek için kahve içer ve uyumaya çalışır. Kahvenin insan hormonları üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Fakat içeriğinde bulundurduğu kafein, dolaşım sistemini hızlandırır ve böylece böbreklerden atılan su miktarını artırır. Bu nedenle baş ağrısını azaltacağı yerine daha şiddetlendirir.

Sıcak bir aromaterapi keyfi yapın

Küveti sıcak suyla doldurup içinde yatmak gibi keyfili bir ilaç yoktur herhalde. Hatta birbirinden dinlendirici veya enerji sağlayıcı çeşit çeşit banyo ürünlerinden de keyfinize katabilirsiniz. Örneğin Lush’ın mis gibi kokan ve cildinize yumuşaklık kazandıran banyo köpüklerini mutlaka öneririz. Sıcak suya atınca yavaş yavaş erimeye ve bu şekilde içeriğini suya bırakmaya başlayan ‘balistik’ adı verilen bu banyo köpüklerinde seçenek de o kadar çok ki! Ama içki sonrası bir aromaterapi için size önerebileceğimiz daha dinlendirici içerikte olan ürünlerden tercih etmeniz… Eğer evinizde kendiniz bir karışım oluşturmak istiyorsanız, 2 damla rezene ve 2 damla ardıç yağını karıştırıp buğu yapmanızı öneririz. Bu da baş ağrınızı hafifleterek kendiniz dinlenmiş hissetmenizi sağlayacaktır.

Düzenli içicilere folik asit

Folik asit deyince akla hep hamilelik gelir. Halbuki folik asit düzenli içiciler için de iyi bir kurtarıcıdır. Yapılan araştırmalar folik asit alanların alkolün zararlarından daha az etkilendiğini ortaya çıkarmış. Folik asidi nasıl alabilirim diyorsanız; size tavsiyemiz bol bol yeşil yapraklı taze sebze tüketmeniz. Lahana, brokoli, enginar gibi sebzelerde bol miktarda bulunan folik asit, alkol sonrası hücrenin gördüğü zararları tedavi eder.

CEVAP VER