Ve AKP’liler kiliseyi de üçkağıda getirdi!

0
476

AKP’liler İsviçre’de bir kiliseyi kandırarak cemaat salonunda referandum toplantısı düzenledi. Böylelikle, AKP camilerden sonra kiliseleri de kendi siyasi emellerine alet etmiş oldu. Skandalı büyüten, Türkiye Büyükelçisi’nin de toplantıya katılmasıydı!

REDaktif / Özel Haber

İsviçre’de yayın yapan Solothurner Zeitung‘un haberine göre, Günsberg’te yapılan AKP toplantısı sonrasında, Kilise yönetimi yerel kiliselere uyarı mektubu gönderdi. Erdoğan taraftarlarının Günsberg’de bir kilisenin cemaat salonunu siyasi amaçla kiralamasının ardından Reform Kilisesi yönetimi yerel kiliseleri salon kiralamalarından önce muhataplarını daha iyi kontrol etmeleri için uyardı.

Solothurner Zeitung, “Haftalardır Erdoğan taraftarları İsviçre’de faaliyette. Lokantalarda, özel konutlarda ve kamuya açık salonlarda propaganda yapıyorlar. Hedef: Anayasa referandumunda Başkanlık sistemi ve bu sayede Erdoğan’ın tek kişilik yönetimi için ‘evet’ oyu alabilmek” ifadelerini kullandığı haberinde skandal bir ilişkiyi de ortaya çıkardı: Türkiye’nin İsviçre Büyükelçisi İlhan Saygılı da söz konusu ‘evet’ toplantısına katılmıştı!

Evet, 5 Mart tarihinde Günsberg Reform Kilisesi cemaat salonunda yapılan toplantı referandumda ‘evet’ oylarını artırabilme çabasıyla düzenlendi. AKP Ankara il başkan yardımcısı Avukat Murat Alparslan ve Türkiye Büyükelçisi İlhan Saygılı burada yaklaşık 100 kişilik bir kitleyle birlikte kahvaltı etti. Bu Pazar Bruch’ı AKP’nin lobi örgütü Avrupa Türk Demokratları (UETD) tarafından düzenlenmişti.

Kilise cemaati ise toplantının amacını bilmiyordu. “Bilinçli bir şekilde kandırıldık” diye bir açıklama yapan Solothurn Reform Kilisesi Başkanı Barbara Frankhauser, “Garip bir durum varmış gibi durmuyordu. Bir hafta sonra bu konuda bir makale yayınlanana kadar sıradan, gündelik bir toplantı olduğunu düşünüyorduk” diye konuştu.

Söz konusu makalenin başlığı, “AKP yardımcısı Kilise salonunda Erdoğan için propaganda yaptı” biçimindeydi. Kilise yöneticileri şaşıp kaldı. Sonrasında ise “Salonu ocak ayında 5 Mart tarihi için kiralayan Wasseramt bölgesinden bir kadın bizi kötü niyetli bir şekilde / tasarlayarak kandırdı. Olayın arkasında özel bir kullanımın dışında bir amaç var gibi görünmüyordu” açıklamasını yaptılar.

Toplantının önceden belirtilmeyen gerçek amacı anlaşıldıktan sonra kilise yönetimi farklı kantonlardaki yerel cemaatlere, salon kiralamalarında çok dikkatli olunması, büyük ölçekli aile toplantıları ve kurslarda salonun gerçek kullanım amacını mutlaka kontrol edilmesi konusunda uyaran bir mektup gönderdi. Kilise yetkilileri, ibadet yerlerinin siyasi amaçlarla kullanılmasını istemiyor. Ve elbette AKP taraftarları buna saygı göstermek yerine, her zamanki gibi üçkağıda başvuruyor. İşin en vahimi, bir Büyükelçi’yi de skandallarına alet etmeyi beceriyorlar!

İşte rezaletin belgesi, Kilise Başkanı’nın mektubu:

CEVAP VER