Abdullah Gül’ün kişisel verileri Aktrollere servis edilmiş!

0
545

REDaktif / Özel Haber – Hileli Referandum sonrası AKP içindeki çatlak giderek derinleşirken taraflar da artık açık açık sosyal medya üzerinden birbirlerine saldırmaya başladılar. “Reisçi kanat”ın hedefinde ise referandumda “evet için çalışmayan” hatta “hayır” dedikleri söylenen eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu var.

Geçen hafta hem Yeni Şafak yazarı hem de sosyal medyada en aktif Aktrollerden olan Ömer Turan, twitter hesabından bir paylaşım yaparak eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün oğlu Mehmet Emre Gül’ün oy kullandığı sandıktan hiç “evet” çıkmadığını paylaştı. Tüm medya bunun üzerine atladı ve haber yaptı. Ancak çok önemli bir ayrıntıyı kimse görmedi, göremedi.

Ömer Turan tweetinde, “Abdullah Gül’ün oğlu Mehmet Emre Gül’ün oy kullandığı sandıktan hiç evet çıkmamış. Şaşırdık mı? Kesinlikle Hayır, evet dese şaşırırdım diye yazmış ve 3 tane de fotoğraf eklemişti,

Fotoğraflardan birincisi Mehmet Emre Gül’ün, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda oy kullandığı sandık kurulu üyeleri ikincisinde ise 2 oy kullanıldığını ve ikisinin de hayır olduğunu belirten sandık sonuç tutanağı vardı.

Ve gelelim en önemlisi, ana akım medyanın sevdiği tanımla “skandal fotoğraf”a…

Bu fotoğrafta, belli ki YSK içinden biri, yani kurumun sistemine girmeye yetkili ve Mehmet Emre Gül’ün kişisel verilerini bilen bir şahıs sorgulama yapmış ve ekran görüntüsünü alarak Aktrolbaşı Ömer Turan ile paylaşmıştı.

Ancak bu şahıs çok önemli bir hata yapmıştı. Sorgulama ekranının görüntüsünü alırken kendi kişisel bilgilerini de ifşa ettiğinin farkında değildi. Ömer Turan’ın paylaştığı fotoğrafta adı (Aziz Kızıldağ) ve TC  kimlik numarası açıkça görünüyordu.

Bir süre sonra tepkiler gelince Ömer Turan tweetinden sorgulama görüntülerinin olduğu fotoğraf karesini kaldırdı, ama geç kalmıştı, ekran görüntüsü çoktan alınıp Abdulah Gül’e de ulaşıldı.

2 yıldan 4 yıla hapis 15 binden 1 milyon liraya kadar para cezası

Peki bu fotoğrafı çekip Ömer Turan’a servis eden (sisteme giriş yetkisi olduğuna göre YSK’da görevli olmalı) Aziz Kızıldağ’ın yaptığı suç mu ve cezası ne?

24 Mart 2016’da kabul edilen 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na göre suç, hem de büyük suç.

Kanunda bu suç açık açık tanımlanıyor ve cezası da belirtiliyor. 2 yıldan 4 yıla kadar hapis ve 15 bin liradan 1 milyon liraya kadar para cezası… Üstelik bu suçu işleyen kişi kamu görevlisi ise, ceza yarı yarıya artırılır deniyor.

Bakalım Abdullah Gül, Ömer Turan ve ona kişisel verilerini servis eden Aziz Kızıldağ hakkında şikayetçi olacak mı ve bu suçu kovuşturma konusu yapacak yürekli bir savcı çıkacak mı?

 

CEVAP VER